MÖBLER / Möbler, övrigt / Pigtittare 1328165
*
nr 132 8165
Pigtittare
1800-tal, björk
Utrop:
600 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 25 mars 2002
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
24/3 12:39:23
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: björk lådspegel möbler pigtittare rakspegel spegel trä
-
4217 Tamburmajor
Furu, Stig Höglund, Jönköping, brännstämplad. Läng..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:39
-
3019 Tamburmajor
Mörkbetsat trä. Diameter: 43 cm, höjd: 184 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:19
*
Pigtittare
nr 132 8165
Pigtittare
1800-tal, björk
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 25 mars 2002 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
24/3 12:39:23 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: björk lådspegel möbler pigtittare rakspegel spegel trä
-
4217 Tamburmajor
Furu, Stig Höglund, Jönköping, brännstämplad. Läng..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:39 -
3019 Tamburmajor
Mörkbetsat trä. Diameter: 43 cm, höjd: 184 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:19